Are 27 de ani si 6 copii sub 6 ani, iar lumea o judeca. Raspunsurile ei la cele mai enervante intrebari primite

Krechelle, o mama de 27 de ani, are copii 6, toti sub varsta de ani. Dupa cum probabil va puteti imagina, primesc frecvent priviri urate in public, insa cele mai deranjante dintre toate sunt intrebarile pe care cei doi parinti le primesc.

Pe blogul propriu, mama a compus o lista de 5 dintre cele mai enervante intrebari pe care le primeste zilnic, dar si raspunsurile pe care a inceput sa le dea de la un timp.

In timp ce intrebarile sunt puse intr-o nota serioasa si, mai ales pentru parinti, sunt extrem de nepotrivite, raspunsurile sunt savuroase.

Iata mesajul mamei de 27 de ani, cu 6 copii sub 6 ani:

„Da, am 6 copii, toti sub varsta de 6 ani, si da, toti sunt facuti cu acelasi barbat. Multumesc de intrebare!
Sa am 6 copii la varsta asta e greu. Ne e greu sa ajungem la cumparaturi, sa facem mancare, sa-i ducem la scoala si sa tinem si casa curata, dar cui nu ii e?

Ce ne e cu adevarat greu e sa auzim parerile nesolicitate ale altora.
Am incercat sa nu pun la suflet. Am incercat sa ignor, sa zambesc si sa merg inainte, dar mi-am dat seama ca singurul mod in care pot sa trec peste toate comentariile negative e sa le spun exact ce vor sa auda.

Iata cum sa raspunzi cand ti se pun intrebarile pe care le primeste de regula o familie numeroasa.

Situatie: Eu si sotul asteptam sa se deschida magazinul cu un carucior de cumparaturi in care sunt doi copii, un carucior in care sunt alti 2 si alti 2 copii care alearga pe langa noi.
O femeie ingamfata, pe la 40 de ani:

„Nu sunt toti ai tai, nu?” O spune cu o privire dezaprobatoare.

„Ba da, sigur ca sunt. Toti crescuti si nascuti din uterul meu. In mod surprinzator pelvisul meu e intr-o forma grozava (ma uit la sotul meu si ii fac cu ochiul)”

„Toti au acelasi tata???”

„Pai, nu i-am testat pe toti, dar sunt aproape sigura ca 4 din ei sunt ai tipului asta.”

„Aveti un singur televizor?”

„Avem 3. Dar cine s-ar mai uita la televizor cand poti face dragoste?”

„Barbatul asta e sotul tau?”

„Nu, sotul meu e acasa, merita o pauza. El e amantul meu, Fernando.”

„Nu mai faceti si altii, nu?”

„Pai, sotul meu a facut o vasectomie, dar Fernando, amantul meu, nu, asa ca om vedea ce-o iesi”

As putea continua, dar cred ca ati prins ideea.

Nu e deloc ok sa faci pe cineva sa se simta de parca numarul copiilor sai nu este cel corect. De fapt, nu e treaba nimanui daca ai zero sau zece copii, daca toti sunt sanatosi, fericiti si iubiti!
Ar trebui sa ne sustinem reciproc. Atat de multi oameni ne sustin, iar fara ajutorul lor am fi pierduti.

Sotul meu e la munca, asa ca eu o sa-mi petrec ziua cu Fernando!”

Sursa imagine: Facebook Eightathome

Mai multe din Familie