3 elevi raniti, dupa ce s-a desprins o bucata din tavanul unei scoli

Tencuiala de pe tavanul unei clase de curs a cazut in aceasta dimineata peste elevii unei scoli din Alexandria.

3 elevi de invata la Scoala nr. 4 din Alexandria au fost accidentati usor, dupa ce o bucata din tencuiala s-a desprins din tavan si a cazut pe ei, in timpul orelor de curs.

Copiii, elevi in clasa a patra, au fost ingrijiti la fata locului, insa au refuzat sa mearga la spital.

Structura scolii, reparata ultima data in 1965

Temporar, copiii au fost relocati in alta clasa, pana la repararea tavanului.
Conform inspectorului scolar, ultima interventie la structura scolii din Alexandria ar fi avut loc in 1965.

Incidentul nu este singurul de acest gen. In luna mai a acestui an, tavanul Scolii 141 din capitala s-a prabusit, blocand 5 elevi intr-o sala de clasa.
Din fericire, acel incident a fost lipsit de victime datorita faptului ca in acea perioada se desfasura programul Scoala Altfel.

In plus, cladirea in care se afla scoala era in stare avansata de degradare si urma a fi reabilitata.

Sursa imagine: googlemaps

Sursa articol: libertatea.ro