Cum îți faci planul de naștere

Medicii știu că nu întotdeauna socoteala de acasă se potrivește cu cea din târg și că bebelușul tău va veni pe lume când și cum va dori el, dar planul de naștere este important.Este bine ca în apropierea zilei 'N' să ai cât mai puține nelămuriri și să fii pregătită fizic și psihic să-l aduci pe cel mic pe lume. Uite câteva întrebări la care ar fi bine să găsești răspunsul înainte de scurergerea celor 9 luni și care te ajută să-și faci planul de naștere.

Ce ai vrea tu?

Mai întâi trebuie să te lămurești ce ai dori tu, legat de travaliu și naștere:

• Vrei un travaliu activ?
  • Ce fel de calmante ți se pot prescrie în caz de nevoie?
  • Dacă va fi cazul să se ajungă la naștere asistată, ai pferea vacuum sau forceps
  • Vrei ca partenerul să fie în sala de naștere sau nu?
  • Vei alăpta?

Ce să întrebi medicul

• Care este politica spitalului referitoare la inducerea nașterii?
  • Este monitorizat bebelușul pe durata travaliului?
  • Câtă intimitate vei avea în timpul travaliului? Vei sta într-o sală comună, poți avea o rezervă?
  • Câți oameni vor participa la travaliu și naștere (dacă naști într-un spital universitar, te poți trezi cu o întreagă grupă de studenți care asistă la momentul cel mai intim din viața ta…)
  • Spitalul unde vei naște are sistem rooming-in? Va sta bebelușul în aceeași rezervă cu tine după naștere sau nu?
  • Care este timpul 'standard' de ședere în spital? Dacă nu te simți pregătită să mergi acasă cu bebelușul, poți rămâne 1-2 zile în plus și poți beneficia de consiliere din partea personalului?
  • Ce facilități pentru situații de urgență are spitalul? (secție de terapie intensivă, aparatură etc). În cazul în care bebelușul are probleme, poate fi tratat la fața locului sau ar trebui transferat?
  • Ce ai voie să aduci cu tine și ce nu?
  • Care este 'desfășurătorul' nașterii, pas cu pas?
  • În cazul în care nașterea trebuie indusă, iar el, medicul tău nu este disponibil, cine te va asista la naștere?

foto Shutterstock

Mai multe din Nastere