„Mi-am prins sotul pe site-uri de intalniri. Nu stiu incotro sa o apuc”

Asa suna mesajul trimis de o tanara mama catre o pagina dedicata promovarii alaptarii. Femeia a cerut disperata sfatul celorlalte mame iar povestea ei este de-a dreptul cutremuratoare.

Si-a surprins sotul pe site-uri de intalniri, desi aveau impreuna o fetita de doar cinci luni

E foarte greu doar sa iti imaginezi cum e sa fii in pielea ei, suficient de mult incat sa ii mai dai si sfaturi cu privire la situatia ei. Iata mesajul complet, cu mentiunea ca este tradus, insa asta nu inseamna ca in aceeasi situatie disperata nu sunt atatea mame din Romania si de pretutindeni:

„Mi-am prins sotul pe mai multe site-uri de intalniri, navigand de mai multe ori, cautand intalniri, trimitand si primind poze, dandu-si numarul de telefon.
Avem o fetita de doar 5 luni si nu am idee ce sa fac.
Am nevoie de un sfat pe tema asta, ca ma gandesc ca cineva poate a mai trecut prin asta inaintea mea.

Financiar vorbind, tot ce am e o alocatie pentru copii (in Canada, unde statul iti trimite ceva banuti in fiecare luna, in functie de varsta copilului si numarul de copii), deoarece nu am avut suficienta vechime pentru concediu de cresterea copilului.

Sa plec? Cum fac sa plec? A mai patit cineva asta si sa ajunga sa isi refaca increderea?
Stiu ca nu are nimic de-a face cu alaptarea, insa nu stiu incotro sa ma indrept.”

Cum era de asteptat, sfaturile primite de mama aflata intr-o situatie ce pare fara scapare au fost foarte variate.

Sfaturile nu au intarziat sa apara, multe venite de la mame ce au trecut prin acelasi lucru

„Fugi si nu te uita in urma”. Asta i-au scris nenumarate mamici, dintre care unele fara sa mentioneze cum se presupune ca mamica ar putea face asta.

Alte femei i-au explicat ca exista situatii in care relatia poate fi reparata, insa depinde foarte mult de context si e important ca amandoi partenerii sa isi doreasca acest lucru.

Povestea unei alte mamici, menite sa o ajute, a fost chiar la fel de cutremuratoare ca si relatarea initiala:

„Modul meu de „evadare” a presupus prefacatorie pentru o perioada, m-am prefacut ca nu stiu nimic.
In acest timp, mi-am gasit un loc de munca part-time si am economisit cat am putut.
In octombrie l-am gasit in pat cu dadaca, iar in aprilie aveam suficienti bani incat sa ma mut intr-un apartament. A fost o iarna grea si lunga, incercand sa ma prefac ca nu stiu ce se intampla, insa cred ca a fost cea mai buna mutare, deoarece am putut sa ma mut singura, fara stresul ca depind de altcineva sa supravietuiesc.”

Tu cum ai iesi dintr-o asemenea incurcatura? Ce ai sfatui o tanara mama sa faca intr-o astfel de situatie?

Postare sursa: Breastfeeding Mama Talk

Mai multe din Familie