Română, fizică, desen? Luana excelează la toate!

Constănţeanca Luana Profor, în vârstă de 15 ani, visează să devină un arhitect de succes şi să poată proiecta clădiri ecologice.

Acum, dorinţa sa este mai aproape de a i se împlini, cu sprijinul bursei primite în cadrul Jurnalului de fapte bune.

Luana desenează de când se ştie şi altfel nu şi-ar vedea viaţa. Cum era de aşteptat, astăzi, elevă în clasa a VIII-a, învaţă la secţia Desen a Colegiului Naţional de Arte Regina Maria din Constanţa.

A început să studieze în amănunt schiţe şi ceramică la Palatul Copiilor, pe când avea doar cinci ani. În clasa a III-a câştiga primul premiu, urmat apoi de alte zeci de diplome, dintre care cea mai importantă a fost la Concursul Naţional de Arte Plastice Hans Hermann, secţiunea grafică, unde a luat premiul I.

A fost copleşitor, mai ales pentru că juriul era format din membri ai Uniunii Artiştilor Plastici, iar recunoaşterea lor a însemnat enorm pentru mine', mărturiseşte adolescenta. Citeste mai multe pe Libertatea.ro

Mai multe din Familie