Să plantăm pentru Planetă!

Cea de-a doua plantare din cadrul programului 'Să plantăm pentru planetă', inițiat de Yves Rocher i-a adus la București pe Tommy Rocher (nepotul domnului Yves Rocher și, totodată, fiul lui Jacques Rocher – Președinte de onoare și fondator al Fundației Yves Rocher – Institut de France) și Aurélia Rocher (nepoata domnului Yves Rocher).

Plantarea a 10 specii de arbori și arbuști rari în Grădina Botanică 'Dimitrie Brândză' a Universității din București și schimbul de semințe între Grădina Botanică a Mărcii Yves Rocher din localitatea La Gacilly (Franța) și Grădina Botanică din București au fost urmate de vizitarea zonelor plantate în toamna anului 2013 la Comana, și de o nouă plantare. În cadrul programului de anvergură internațională «Să Plantăm pentru Planetă», marca Yves Rocher și-a luat angajamentul de a planta în România, alături de partenerul său, Asociația MaiMultVerde, 100 000 de arbori la o distanță de aproximativ 40 km de București, în Parcul Natural Comana și în localitatea Isvoarele.

Mai multe imagini aici