TEST: Ce mamă vei fi?

Aștepți primul copil. Și poate te-ai întrebat: oare voi fi capabilă să-l cresc așa cum trebuie? Vei încerca să nu repeți aspecte din viața ta pe care ți-ai promis că nu le vei adopta? Mamă stresată, mamă „cool sau mamă protectoare? Din păcate, rolul de mamă se învață în timp, din experiențe bune și, inevitabil, mai puțin bune… Încearcă să te transpui în fiecare din situațiile prezente în următoarele întrebări și să-ți anticipezi reacțiile.

1. Bebe are febră, termometrul indică 39oC.

A. Intri în panică, suni la urgențe, pe mama ta și pe vecină.

B. Îi faci o baie și aștepți ca medicamentul pe care i l-ai dat să-și facă efectul.

C. Veghezi asupra lui zi și noapte timp de o săptămână.

2. Familia și prietenii vin în vizită să-l vadă pe bebeluș

A. Nimeni nu-l atinge, microbii se transmit de altfel repede

B.  Bebe trece din brațe în brațe

C. Stai în spatele fiecăruia, pentru a verifica dacă bebe e ținut corect, el e atât de fragil

3. Odată ce începe să meargă, copilul mai face și mici greșeli

A. Asta îți aduce probleme suplimentare

B. Te amuză, cel mic devine încet-încet autonom

C. Atât timp cât nu se rănește, nu te îngrijorezi

4. În prima lui zi la creșă, ești

A. Epuizată nervos, nu ai dormit deloc în noaptea precedentă

B. Fericită că începe o nouă etapă

C. Pregătită să petreci ziua la telefon pentru a ști dacă totul e bine

5. Învățătoarea te informează că își deranjează colegii

A. Te gândești că ai gestionat greșit educația lui

B. Făceai și tu asta când erai  mică

C. Trebuie să fi el avut un motiv

6. Valori pe care vrei să i le transmiți

A. Simțul responsabilității

B. Independența

C. Spiritul de familie

7. Ești cu famila la restaurant și micuțul tău e singurul agitat

A. Stai tot timpul cu ochii pe el, uiți chiar să și mânânci

B. Aștepți să ajungeți acasă și să-l pui la punct

C. E copil, nu e nimic greșit în asta

8. La școală, notele lui încep să scadă din ce în ce mai mult

A. Studii supravegheate, profesori în particular, faci tot ce îți stă în putere să îndrepți situația

B. Îl confrunți de față cu profesorii pentru a ști ce cale trebuie urmată

C. Ai încredere în calitățile tale de pedagog pentru a crește puțin nivelul

9. La cei 15 ani ai săi, îți cere să organizeze o petrecere

A. Da, dar numai în condițiile și sub supravegherea ta

B. Debarasezi garajul și să facă acolo ce vrea

C. „Tot ce vrei tu, dragul meu!

10. După tine, educarea unui copil implică

A. Exigență

B. Spirit deschis, liber

C. Protecție

MAJORITATE A

Un lucru e sigur, ești genul stresat și asta se resimte în atitudinea ta. Acest comportament poate fi bun deoarece  copilul tău e protejat și știi să faci față eficient situațiilor critice. Ar trebui însă să-ți canalizezi temerile înainte de face din copilul tău un fricos, incapabil de a se descurca fără mama lui. Acest control al emoțiilor este în mare măsură de ajutor pentru a dobândi încredere în voi și pentru ca viața de zi cu zi să fie cât mai calmă.

MAJORITATE B

Ești o mamă „cool și iei partea frumoasă a veții. Ai simțul responsabilității dar în niciun caz nu e nevoie să te impui și să-l contrângi pe cel mic. Dacă învață din greșeli, atunci copilul este mai puțin tentat să le facă.  Această viziune asupra educației este excelentă pentru a-i descoperi dorințele, temerile și limitele. Dar ai grijă să nu cazi în extremă, să ai o atitudine mult prea permisivă care i-ar putea cauza copilului. El trebuie să țină cont de faptul că este sub autoritatea ta în pofida generozității tale.

MAJORITATE C

Nu vorbești fără rost, dar ai un aer protector. Ai grija lui și nu duce lipsă de  afecțiune. Exprimându-ți sentimentele și învățându-l să și le exprime pe cele proprii, descoperă sensul cuvântului afecțiune. Dar efectele pozitive se opresc aici. Trebuie să-ți măsori dorința de a-l satisface mereu, întrucât riști să ai un copil răsfățat. Învață să spui și nu, și nu te va aprecia doar atunci când îi faci mici cadouri.

Mai multe din Psihologie