Un viitor mai bun pentru Dorel

De când şi-a descoperit urechea muzicală, Dorel Grecu a muncit. Să fie remarcat, să-şi îmbunătăţească tehnica, să îşi poată depăşi condiţia.

Graţie bursei oferite de Jurnalul de fapte bune, simte că se apropie de îndeplinirea ţelului său numărul 1, admiterea la Conservator.

„Am început serios studiul viorii în clasa I şi de atunci nu am mai avut pauză', spune Dorel. Altfel, nu avea nici o şansă să fie admis la Liceul Dinu Lipatti, la care aspiră toţi micii muzicieni.

În tot acest timp, sprijin şi mentor i-a fost profesorul Nicolae Antonescu, de la Şcoala de Arte nr. 5, care l-a luat sub aripă de la început şi despre care Dorel vorbeşte ca de un al doilea tată. La rândul său, dascălul are numai cuvinte de laudă pentru elevul său de suflet:

Citeste mai mult pe Libertatea.ro

Mai multe din Familie