Ce am facut cand copilul meu s-a lovit la cap

In cei 6 ani si jumatate de cand s-a nascut fiul meu, am avut 4 incidente cu lovituri la cap, avand in vedere ca am un baietel energic si nazdravan.

De fiecare data a fost la fel, primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma sperii, apoi sa il calmez pe el si apoi sa mergem la spital pentru evaluare.

Si la spital, lucrurile au stat la fel de fiecare data. Dupa examinarea vizuala a cucuiului aferent, au urmat intrebarile din partea medicului:

• La ce ora s-a intamplat?
  • In ce conditii s-a intamplat?
  • In ce pozitie a cazut?
  • S-a lovit si de altceva inainte sa cada?
  • I s-a facut rau inainte sa cada, a alunecat sau s-a impedicat?
  • A plans imediat dupa cazatura?
  • Si-a pierdut cunostinta?
  • S-a ridicat imediat dupa cazatura? Singur sau a fost ajutat?
  • A fost dezorientat dupa cazatura?
  • Isi aminteste ce s-a intamplat?
  • A varsat dupa cazatura?
  • A avut ameteli, vedere dubla sau furnicaturi la mani sau picioare dupa cazatura?

Dupa acest tir de intrebari, am fost trimisi sa facem o radiografie sau doua, in functie de zona in care s-a lovit la cap, apoi a urmat o noua discutie cu un medic, neurochirurg, care a reluat intrebarile de mai sus apoi a facut si o examinare fizica, ce a constat in:

• Verificarea pupilelor – in cazul traumatismelor craniene (a loviturilor la cap) pupilele pot fi inegale din cauza presiunii care se formeaza in urma loviturii, semn care nu este ok
  • L-a rugat pe baietelul meu sa il stranga de maini cat poate de tare, verificand gradul de mobilitate si forta mainilor
  • L-a pus apoi sa mearga pe varfuri, apoi pe calcaie, apoi sa mearga normal
  • Urmatoarea miscare a fost sa il puna sa stea in picioare, cu picioarele apopiate, mainile intinse in fata si ochii inchisi, pret de cateva secunde

Dupa ce medicul si-a terminat examinarea a venit randul sau sa raspunda la intrebarile fiului meu:

• Am voie sa merg la gradi?
    • – Raspunsul medicului: 3-4 zile trebuie sa stai acasa (Nicio urma de protest din partea fiulului meu, doar un zambet siret aparut in coltul gurii)
  • Am voie sa ma uit la televizor?
    • – Raspunsul medicului: doar o ora pe zi (A disparut zambetul aparut la prima intrebare)
  • Dar sa ma joc pe tableta?
    • – Raspunsul medicului: nu, trebuie sa faci pauza cateva zile (Eh aici a aparut intristarea maxima si boticul aferent pentru a sublinia gradul ridicat de suparare)
  • Dar afara la joaca am voie?
    • – Raspunsul medicului: da, dar nu au voie sa te dai in leagan, in balansoar sau alte chestii care se invart si nu ai voie sa faci efort (A fost destul de multumit de raspuns, si a zis bine domnul doctor, asa am sa fac')

Dupa ce a terminat si fiul meu sirul de intrebari, am primit foaia de examinare completata de medic, cu recomandarea verbala de a-l tine sub observatie in urmatoarele 72 de ore si o lista cu simtome pe care trebuie sa le urmaresc in urmatoarele 3 zile.

Pe fisa cu recomandari primita de la Spitalul de neurochirurgie prdiatrica, Bagdasar Arseni, scrie asa:

Copilul dvs a suferit un traumatism cranio-cerebral. In urma examenului neurologic efectuat nu am gasit motive care sa ne determine sa apreciem ca acesta ar fi sever. Cu toate acestea, in urmatoarele ore sau chiar zile, pot sa apara simptome noi sau se pot dezvolta complicatii neasteptate. Din acest motiv, copilul va trebui surpavegheat la domiciliu pentru urmatoarele 24 – 72 de ore. In cazul in care copilul prezinta unul sau mai multe din simptomele de mai jos, trebuire sa va prezentati la cel mai apropiat spital de neurochirurgie pediatrica:

• dureri de cap intense/prelungite
  • greturi, varsaturi
  • tulburari de memorie
  • tulburari de vedere (privire neclara, sensibilitate la lumina)
  • tulburari de mers, dificiultatu de coordonare sau echilibru
  • confuzie (vorbire confuza, dificultati de concentrare), ameteli, somnolenta sau chiar pierderea constientei
  • stari de oboseala, anxietate sau iritabilitate fara cauze evidente
  • convulsii
  • slabirea fortei musculare, furnicaturi'
  • hemoragii sau scurgeri sero-sangvinolente din zona urechilor, gurii sau nasului