155.000 de euro s-au strâns la Festivalul Brazilor de Crăciun

Cea de-a 13-a ediţie a Festivalului Brazilor de Crăciun a avut loc în seara magică a lui Moş Niculae, sub semnul dărniciei şi al binelui, într-un cadru de basm, la Hotel Radisson. Gala prezentată de Andi Moisescu si Andreea Raicu a ajutat la strângerea sumei de 155.000 euro din biletele de tombolă, sponsorizări şi licitaţia celor 23 de brăduţi. Brazii licitaţi în cadrul Galei au fost creaţi special pentru acest eveniment de designeri, instituţii şi de copiii de la Salvaţi Copiii. Fondurile colectate în această seară vor fi folosite pentru programele educaţionale Educaţie Preşcolară, Şcoală după Şcoală şi A Doua Şansă, în care sunt incluși aproximativ 2.000 de copii şi familiile lor

Cu o tradiție de 13 ani, Festivalul Brazilor de Crăciun a facilitat accesul la educaţie pentru 18.700 de copii din mediile defavorizate prin strângerea sumei de 2.669.100 de euro în edițiile anterioare. Acești bani au fost folosiţi pentru reintegrarea şcolară a copiilor care muncesc  şi prevenirea abandonului şcolar în comunităţile sărace, dându-le copiilor dreptul la educaţie. De asemenea, familiile lor au primit ajutor financiar şi consiliere în centrele educaţionale Salvaţi Copiii România.

Pentru ediţia de anul acesta au fost creaţi 23 de brăduţi originali, rezultatul imaginaţiei şi spiritului creator al designerilor români: Doina Levintza, Wilhelmina Arz & Camera de Comerţ şi Industrie România-Japonia, Hamid Nicola Katrib & Galeriile Noblesse, Lena Criveanu, Carmen Ormenișan, Stephan Pelger, Mădălina Dorobanţu, Mirela Diaconu, Malvina Cervenschi, Alexandru Ghilduș, Anca Lungu, Ramona Filip, Iris Şerban, Rhea Costa, EGO Mens Fashion Concept & Dormeuil,  Bucharest Design Center, Corina Vlădescu & Fundaţia Dumbrava Minunată, DIZAINĂR, Laura8, ZENYA Atelier & Friends, Agatha Blanck & Bucharest Shopping & Bonpoint, Mihai Țopescu şi Salvaţi Copiii.

vezi cum s-au îmbrăcat vedetele la Festivalul Brazilor de Crăciun