20 de lucruri pe care numai o mamă le poate înțelege

Când copilul, minunea pe care o așteptăm cu atâta emoție, vine pe lume, totul se schimbă. Viața mamei, de asemnea, se schimbă radical și nimic nu mai este la fel.

Dacă până să devii mamă stăteai spre exemplu câte o oră în baie, după ce devii mamă abia dacă mai reușești pe fugă să te speli pe cap.

Dincolo de greutățile pe care le întâmpină o mamă sunt și lucruri amuzante sau mai bine zis lucruri pe seama cărora se poate face haz de necaz. Oricum ar fi, pentru a le înțelege trebuie să fii părinte, altfel nu au niciun sens.

1.Începi să spui noi și de fapt te referi la copil. Noi am mâncat, chiar dacă tu nu ai apucat nici măcar să bei apă, noi ne-am îmbolnăvit, atunci când copilul a răcit, ne-a căzut un dințișor și, slavă Domnului, tu ai dantura întreagă.

2.În șapte minute ajungi să faci mai multe decât fac alții într-o zi întreagă.

3.Când adorm copii poți și tu în sfârșit ce-ți dorești- să splei vasele și rufele și să calci.

4.Când ieși cu prietenele prima dată după câteva luni singurul subiect de discuție pentru tine este copilul tău și cât de dor îți este de el.

5.Înveți să-i faci injecții copilului, chiar dacă erai terifiată când vedeai ace.

6.Poți face o mulțime de lucruri simultan: să pregătești cina, să alăptezi, să vorbești la telefon. Celebrul Iulius Cezar, celebru pentru atenția lui distributivă, e mic copil pe lângă tine.

7.Somnul este fantezia ta. Sexul nu mai e.

8. Poți să-ți auzi copilul scâncind chiar dacă ești în altă cameră cu ușa închisă și soțul tău sforăie lângă tine.

9. Hainele pentru copii te interesează mai mult decât te interesează hainele pentru tine.

10.Ai fi dispusă să preiei toată suferința copilului tău atunci când are febră sau e bolnav.

11. Deodată devii conștientă și vezi toate pericolele din casă și din afara ei.

12.Te mai poți uita la televizor la ceea ce vrei tu numai noaptea, după ce adormi copilul.

13.Odihnă este atunci când mergi la cumpărături fără copil.

14.Când copilul tău ajunge să-și facă singur nevoile la toaletă îi lauzi de parcă ar fi câștigat o medalie mondială.

15.Când cumperi jucării criteriul tău de bază este timpul, perioada de timp în care jucăria aceea va reuși să-ți țină copilul ocupat.

16.Te schimbi mai des ca pe vremea când aveai trei întâlniri pe zi în tinerețe. Hainele tale au mereu pete ciudate pe ele.

17.Un duș de 15 minute singură, cu ușa închisă ți se pare mai ceva ca un răsfăț la spa.

18.Deja știi toate personajele și replicile personajelor din desenul animat preferat al copilului tău.

19.Tu încă mai continui să cânți cântece pentru bebeluși deși el a adormit de mult. Ba chiar fredonezi în gând și după ce pleci de acasă.

20.Acum în sfârșit poți să fii sărbătorită de Ziua Mamei, să primești mesaje și cadouri.

Sursa:brightside.me
Sursă foto: Hepta