A patra ediţie a târgului de bijuterie ”JEWELRY DESIGN FAIR”

În acest week-end (18-20 octombrie), iubitorii de bijuterie de autor pot admira şi cumpăra creaţiile a treizeci de artişti bijutieri în cadrul târgului de bijuterie Jewelry Design Fair', care se va desfăşura sâmbătă, 19 octombrie (în cadrul Galeriei Galateca (Str. C.A Rosetti nr. 2-4), și duminică, 20 octombrie (în cadrul Assamblage Școala de Bijuterie Contemporană – Str. Carol Davila nr. 26).

În cadrul ediţiei a patra, care sărbătorește aniversarea a trei ani de la înființarea Assamblage Școala de Bijuterie Contemporană, vor expune 30 de designeri absolvenţi ai şcolii înfiinţate şi conduse de autorul David Sandu. O parte dintre aceştia sunt nume deja consacrate : Alis Lalu, Andreia Popescu, Alexandra Ungurelu, Alina Carp sau Dana Tudor.

Această ediție va alătura în exclusivitate domeniul bijuteriei contemporane cu cel al artei, designului și industriilor creative. Cele peste 150 de exponate sunt un mix spectaculos între materiale tradiţionale precum argintul, aurul, pietrele semipreţioase şi materiale alternative precum, răşinile, plasticul, emailul etc.

Alexandra UngureluÎn cadrul târgului se vor organiza trei workshopuri despre bijuteria contemporană cu temele:

• Inelul în bijuteria contemporană – forme și volume. Workshop susținut de designerul Alis Lalu.
  • Îmbinarea construcţiei şi a formelor organice în designul bijuteriei contemporane.
  • Tehnica modelării cerii şi turnării centrifugale. Workshop susținut de designerul Andreia Popescu.
  • Rășina ca material alternativ în bijuteria contemporană. Wokshop susținut de designerul Alina Carp.

Informaţii complete despre programul detaliat al celor trei zile de târg, workshop-uri, precum şi despre cei treizeci de autori pot fi obţinute de pe site-ul www.jewelryfair.ro.

*Participările la expoziţie, conferinţe și workshop-uri sunt gratuite. Vă rugăm să confirmaţi anterior participarea la masa rotundă și workshop-uri, locurile fiind limitate.