Adevărul despre bărbați și femei

Cum sunt femeile și bărbații diferiti? În ce privință? De ce apar neînțelegeri sau adaptări greoaie unii la ceilalți? Simplu: pentru că fiecare își impune propriul criteriu de judecată în evaluarea celuilalt. Cel puțin asta susține psiholoaga și feminista canadiană Susan Pinker în cartea plină de revelații și apărută la editura Curtea Veche, Paradoxul Sexelor.

Susan Pinker s-a întrebat de ce nu reușesc femeile să facă pace între viața profesională și cea personală, de ce e atât de solicitant să fii femeie. Adevărul este că nu prea auzim bărbați care să aibă problema împăcării între cele două vieți: cea personală și cea profesional. Bărbații par mai relaxați și mai în armonie la acest capitol.

Atunci, de ce? Simplu: pentru că femeile ultimelor generații, profesionistele de top și mamele de familie, au crescut cu ideea că ele trebuie să semene cu bărbații în acest domeniu. Nimic mai greșit: adevărul e că suntem extrem de diferiți în construcția noastră psihologică, în așteptările de la viață și de la carieră și în nevoia de a reconcilia cele două spații.

Seamănă, dar nu răsare

Este adesea citat „experimentul cu copiii dintr-un kibbutz evreiesc, fete și băieți crescuți în același spirit, fără a se face diferență între ei, puși să ducă la capăt aceleași treburi. Oricine s-ar fi așteptat să rezulte o mică populație omogenă, fără diferențe mari de comportament.

Ei bine, nimic mai fals! Fetele au crescut „ca fetele, cu comportamente și activități tipic feminine, iar băieții cu ale lor. 70-80% dintre fete au mers către slujbe cu caracter umanitar, legate mai ales de copii și educație. Majoritatea bărbaților a preferat lucrul la câmp, în fabrici, construcții sau întreținere. Așadar, a fi femeie (sau bărbat) e o chestiune de biologie, care vine de mai de mult decât dorința noastră contemporană de egalitate și asemănare. Femeile și bărbații sunt oricum, numai asemănători nu sunt!

femeie, barbat, ideiFiecare cu abilitățile sale

Am făcut mai jos o selecție a diferențelor subtile dintre bărbați și femei, așa cum le-a sintetizat psiholoaga Susan Pinker. Asta, ca să înțelegem de ce, adesea, nu ne înțelegem noi, bărbații și femeile cu bune intenții. „Femeile nu au monopol asupra empatiei sau slujbelor legate de oameni. Figurile impunătoare, care au modificat opinii publice sau politice sunt de multe ori masculine, iar bărbații sunt mai predispuși să se sacrifice pentru a-i ajuta pe alții. Dar cele care se detașează subtil în fața suferinței altora sunt femeile.

Bărbații, în medie, sunt mai hotărâți decât femeile, indiferent unde și în ce timpuri trăiesc, cât de bătrâni sunt sau ce educație au. Femeile sunt mai anxioase, au încredere în ceilalți, sunt credule și blânde, chiar dacă ele sunt adolescente din Polonia sau Canada, ori femei de 65 de ani din Statele Unite, Finlanda, Germania, China.

Femeile se pricep mai bine la identificarea sentimentelor celorlalți și sunt mai ușor afectate de acestea decât bărbații. Există foarte mulți oameni – atât bărbați, cât și femei – ale căror niveluri de empatie sunt undeva la mijloc. Dar extrema scorurilor mici este dominată de bărbați. Cele mai înalte scoruri de empatie s-au descoperit la femei.

Un studiu din 2005, realizat pe un grup de 44,4 milioane de adulți, capi de familie din Statele Unite, arată că în fazele incipiente ale unei boli, când, de exemplu, un membru în vârstă al familiei are nevoie de ajutor pentru treburi casnice sau sociale, sprijinul vine în proporție de 42% de la rude de sex bărbătesc. Dar, dacă este nevoie de o învoire de la serviciu, de a pleca mai devreme de la lucru sau de a ajunge mai târziu la birou, ori de o scutire pe o perioadă mai îndelungată pentru a ajuta un membru al familiei grav bolnav, femeile fac acest lucru în proporție de 84%. Și când vine vorba despre rude bolnave de cancer, numărul fiicelor sau soțiilor implicate depășește cu mult proporția membrilor de familie de sex opus.

conexiuniDorința de a căuta sprijin social – în special din partea altor femei – este una dintre cele mai previzibile modalități prin care bărbații și femeile se comportă diferit când sunt stresați. Un animal mic, șoarecele de câmp, un mamifer rozător care are multe gene comune cu oamenii, reacționează diferit la stres, în funcție de sex. Când șoarecii de câmp masculi au fost forțați să înoate trei minute fără oprire, au reacționat la stres de scurtă durată grupându-se cu femelele. Când femelele au fost stresate în acest mod, după aceea nu au dorit să se grupeze cu masculii, căutând tot compania femelelor. Și doar o mică probă din cercetările efectuate pe oameni ne arată că elevele de liceu și studentele caută și primesc sprijin din partea altor femei, mai mult decât caută și primesc colegii lor bărbați din partea oricui. Ca adulte, femeile se bazează mai mult pe prietenii femei decât pe soții lor. 80% dintre femei afirmă că împărtășesc suferința prietenelor mai des decât bărbații. Așadar femeile sunt mai „lipicioase și mai afectuoase prin natura lor.

Femeile se confruntă cu suferința cu 30% mai des decât bărbații – și nu doar pentru că bărbații își păstrează emoțiile pentru ei înșiși. Femeile chiar simt tristețe, indispoziție și anxietate mai acut și mai des.

Citește mai multe aici

Mai multe din mama și tata