Alergând spre o soartă mai bună

Veronica Ştefan este celebră în Mărăcineni, comuna de lângă Piteşti în care lumea o ştie ca pe mama copiilor acelora aşa de deştepţi'.

Pe o parte e Alina, studentă bursieră la Universitatea de Arte din Bucureşti. Apoi, este Mariusan, care, la 17 ani, este proaspăt campion naţional la ştafetă şi, începând din această lună, bursier al campaniei Jurnal de fapte bune.

Mariusan este abia la început de carieră, pe care speră s-o încununeze cu o participare reuşită la Olimpiada din 2020. Acum are şase ani de atletism la activ şi o mulţime de rezultate la care nici nu ar fi visat la început de drum.

„Eram elev la şcoala din Mărăcineni, în clasa a V-a, când i-am atras atenţia antrenoarei. M-a remarcat dintr-o întâmplare şi a abordat-o pe mama, încercând s-o convingă să mă lăse la antrenamente.' Citește continuarea pe Libertatea.ro

Mai multe din Familie