Alerta: Gradinita inchisa din cauza unui focar de meningita

Situatie ingrijoratoare intr-o gradinita din Suceava, unde s-a declansat un focar de meningita. Institutia a fost inchisa, pentru a preveni raspandirea infectiei, potrivit publicatiei Monitorul de Botosani.

Pana in prezent, in gradinita din Burujeni, Suceava, au aparut 5 cazuri de meningita, provocata de un enterovirus.
Cei mici au fost internati in Spitalul Judetean de Urgenta Suceava, a comunicat Directia de Sanatate Publica Suceava.

Gradinita va ramane inchisa pana luni, cand vor fi recoltate probe

Ieri s-a efectuat si dezinfectarea gradinitei, pentru ca luni DSP Suceava sa poata preleva probe de la fata locului si sa redeschida gradinita, daca acest lucru este posibil.

Primele cazuri au aparut inca de marti, cand 3 dintre copiii ce merg la gradinita din Burdujeni au ajuns de urgenta la spital, cu simptome de meningita.

Cazul nu este unul lipsit de precedent, in urma cu 6 ani existand 14 unitati de invatamant inchise in Suceava, pe fondul aparitiei a 340 cazuri de meningita acuta virala.

Imagine: Shutterstock

Mai multe din Copilul tau