Caravana GeneratiaS, prima caravana educationala pe teme de sanatate

GeneratiaS, prima caravana educationala de filme cu teme despre sanatate, a inceput in Bucuresti cu proiectii de film in universitati si licee.

Astfel, , peste 200 de studenti au luat parte la evenimentul organizat la Facultatea de Administratie si Managenent Public, din cadrul ASE.

O alta institutie de invatamant din Bucuresti vizata de acest proiect a fost Colegiul National 'Ion Creanga'.

Dupa proiectii, studentii si elevii au participat la dezbateri privind riscurile consumului de droguri, HIV SIDA sau stilul de viata sanatos alaturi de reprezentantii ONG-urilor partenere.

Invitata la acest eveniment Diana Oprea, campioana mondiala la fitness, a subliniat cat de important este sa facem cateva minute de miscare zilnic si i-a invitat pe toti cei aflati in sala la exercitii de inviorare.

GeneratiaS continua programul in Brasov pe 20 mai, in Cluj pe 25 mai, in Timisoara pe 27 mai si in Iasi pentru 31 mai si 1 iunie. GeneratiaS, ca si Guerilla Verde, isi propune sa ajute la educatia tinerilor prin intermediul filmului.

Mai multe detalii despre programul caravanei sunt disponibile pe www.generatias.ro.