Copiii care dorm in ger, chiar si la -20ºC

Ti-ai lasa vreodata bebelusul sa doarma pe ger afara? Desi suna a abuz, aceasta practica e una comuna in zonele nordice ale Europei si face parte din rutina zilnica a parintilor.

Temperaturile de pe timpul zilei in Stockholm, pe perioada iernii, coboara frecvent sub -5ºC. Cu toate acestea, parintii isi lasa copiii sa doarma afara in ger, in carucior.

La o plimbare facuta la pas, in Stockholm poti vedea carucioare aliniate in fata cafenelelor, in timp ce parintii isi beau cafelele inauntru.

Parintii considera ca aceasta practica e in beneficiul copiilor si ca ii face mai rezistenti in fata bolilor de sezon.

Inclusiv cresele din Suedia scot copiii sa traga un pui de somn in carucioare, afara. Intr-o gradinita de langa Stockholm, la Forskolan Orren, toti copiii isi fac somnul de dupa-amiaza afara in carucioare, pana la varsta de 3 ani.

De-abia cand temperaturile scad sub -15 grade C carucioarele sunt acoperite cu paturi, insa in unele zile temperaturile pot cobori chair si sub -20 grade C, fara ca cei mici sa fie adusi inauntru.

Nu doar temperaturile scazute sunt un factor de care se tine cont atunci cand cei mici sunt sau nu lasati afara pe ger. Mai mult conteaza chiar temperatura resimtita de corp, caci in unele zile pot fi -10 grade, insa sa se simta ca la -20ºC din pricina vantului puternic.

Cat de mult ajuta somnul la temperaturi scazute la dezvoltarea imunitatii

Medicul pediatru Margareta Blennow explica faptul ca datele raportate de autoritatile suedeze nu sunt clare.
„Din unele studii a reiesit ca prescolarii care petrec mai multe ore afara, in general vorbind, nu doar sa doarma, au avut parte de mai putine absente de la gradinita decat cei care petrec mai mult timp inauntru.
Alte studii nu au relevat diferente.”

In orice caz, copiii scosi la somnul de dupa-amiaza in ger sunt bine imbracati si adesea au haine de lana pe ei, iar dupa stratul de haine sunt neaparat bagati intr-un sac de dormit confortabil.

Exista chiar si o expresie bine impamantata in Suedia: „nu exista vreme rea, doar imbracaminte rea.”

Sursa: BBC.com

Mai multe din Bebelusul