Craiova: Un elev de liceu a murit de COVID-19

Un elev în clasa a X-a, de la Liceul de Arte „Marin Sorescu' din Craiova, care a fost diagnosticat cu COVID-19, a decedat luni spre marți noapte, în urma unui stop cardio-respirator. Băiatul, în vârstă de 17 ani, suferea de diabet de tip 2 și era dependent de insulină.

Tânărul a ajuns la UPU sâmbătă, 2 octombrie, cu dipsnee, stare generală alertantă și valori crescute ale glicemiei.

Citește și: O gravidă cu COVID-19 a născut gemeni după ce a stat două săptămâni la ATI

Elevul era foarte apreciat de profesori, având rezultate  excepționale la învățătură, iar vestea morții sale fulgerătoare a șocat cadrele didactice de la liceul unde învăța.

„Am primit un bilet de la mamă că era răcit. Nu a mai fost la școală de două săptămâni. Am aflat ieri că a fost confirmat cu COVID -19 și că a fost internat tot ieri și că ar fi murit aseară. Părinții au aflat în această dimineață. Este dureros, foarte dureros. Era un elev liniștit, chiar introvertit', a povestit un profesor, potrivit gds.ro.

Foto – 123rf.com