O elevă din Gorj a făcut un șoc după ce profesorii i-au dat o notă greșită la Evaluarea Națională

O fetiță din Gorj a suferit un șoc după ce a văzut că a luat nota 6 la proba de Matematică la Evaluarea Națională.

Părinții au fost nevoiți să-i de calmante și s-au speriat foarte tare că face semipareză.

Eleva este una dintre cei doi elevi din Gorj ale căror lucrări la matematică au fost recorectate și au fost notate cu note mult mai mari decât cele inițiale. Fata a primit nota 6, iar după recorectare a luat 10. La limba română, fata a obținut nota 9.80. Un alt coleg primise la Matematică nota 2.20, iar după recorectare nota i-a fost crescută la 7.90.

Directorul școlii unde învață fetița, considerată una dintre cei mai buni elevi din localitate, este revoltat și spune că după o astfel de greșeală , profesorii corectori ar trebui dați afară din învățământ, potrivit digi24.ro.

Părinții copiilor intenționează să depună o petiție la Ministerul Educației.

sursa foto – 123rf.com