Elevi epuizati din cauza temelor pentru acasa

Desi scoala a inceput de abia o luna, unii elevi deja se plang de epuizare din pricina multitudinii de teme pentru acasa, potritiv unui reportaj stirileprotv.

Acasa incepe „scoala de dupa scoala”

Potrivit legii, timpul alocat temelor nu ar trebui sa depaseasca 2 ore din timpul liber al copiilor.

In realitate insa, fiecare profesor aloca teme pentru acasa, iar materiile sunt numeroase.

Nu am o problema cu consolidarea temelor, doar ca atunci cand trebuie sa le scrii, e ca şi cum ai reincepe scoala, dupa şcoala. E si mai obositor. Si in loc sa vrei sa le faci, ai o ranchiuna fata de teme', explica un elev de clasa a 6-a.

Profesorii, la polul opus, sustin ca diferentele se vad, in cazul celor care isi dedica timp suplimentar studierii acasa.

Si parintii sunt ingroziti de cantitatea si dificultatea temelor pe care cei mici le primesc pentru acaa.

In mod normal, temele ar trebui sa fie raportate la capacitatea elevilor si fiecare sa primeasca niveluri diferite de dificultate. In realitate insa, putini sunt profesorii ce aplica o astfel de practica.

Imagine: Shutterstock

Mai multe din Copilul tau