Programul elevilor ar putea fi scurtat drastic. Cate ore vor avea pe saptamana

Programul elevilor de scoala generala si de liceu va fi scurtat drastic, in urma unui proiect votat ieri in Senat, anunta Edupedu.

Elevii ar putea avea programul scolar scurtat drastic

Liviu Pop este initiatorul acestei modificari, dorind sa scurteze printr-un proiect ce ar urma sa schimbe legea educatiei.

Cum s-ar modifica orarul elevilor, daca proiectul lui Liviu Pop ar trece:

Ciclul primar, 20 de ore pe saptamana

In prezent, elevii au in medie intre 19-20 ore pe saptamana la inceputul ciclului primar, iar pe parcursul claselor I, a II-a, a III-a si a IV-a, ajung la o medie de 21 de ore saptamanal.

Ciclul gimnazial, o medie de 25 ore pe saptamana

Noul proiect ce va modifica Legea Educatiei prevede o medie de 25 de ore saptamanal, in timp ce in prezent copiii de clasa a V-a invata in medie 27 ore/saptamana, cei de clasa a VI-a 29 ore/saptamana, elevii din clasa a VII-a au cca 32 ore/saptamana, iar elevii din ultimul an de gimnaziu au chiar si 34 ore/saptamana.

Imagine: Shutterstock

Mai multe din Copilul tau