Fundatia „Pretuieste Viata” ofera asistenta gratuita mamelor aflate in dificultate

Fundatia Pretuieste viata' a lansat un program dedicat mamelor din Romania aflate in dificultate.

Proiectul MOM UP se adreseaza mamelor aflate in situatii dificile de viata:

• cu risc de excluziune sociala,
  • cu un grad de saracie extrema,
  • aflate in pragul abandonului copiilor,
  • unice intretinatoare ale familiei,
  • victime ale violentei domestice,
  • ale discriminarii la locul de munca,
  • care sufera de depresie post-natala sau de stres post traumatic,
  • aflate in somaj sau avand venit minim pe economie,
  • tinere eleve sau studente care devin mame de timpuriu.

Prin intermediul programului MOM UP, mamele aflate in dificultate vor avea acces gratuit catre urmatoarele tipuri de servicii:

• Servicii de informare si consiliere medicala, psihologica si psihiatrica;
  • Asistenta, consiliere profesionala si medierea locurilor de munca (program desfasurat sub denumirea de Scoala Mamelor);
  • Consiliere juridica in vederea cunoasterii drepturilor femeii si a legislatiei in vigoare;
  • Programe de formare profesionala.

Va fi creat cate un Centru Pilot de Consiliere a Mamelor aflate in situatii dificile de viata in orasele Bucuresti, Cluj si Ploiesti, unde psihologi sau psihiatri cu mare experienta isi vor oferi gratuit serviciile pentru consilierea mamelor care solicita ajutor.

Bucuresti, Sector 6, Str. Lt. Gh. Negel, nr. 1-3, sector 6, cod: 060131,Tel./Fax: 021/411.08.85, Mobil: 0753.088.677, e-mail: [email protected]
Ploiesti, Str. Strandului nr. 3, cod: 100189, Tel./Fax: 0244/596.641, Mobil: 0753.088.671, e-mail: [email protected]
Cluj, Str. Gorunului nr. 21, etaj. 2, cod: 400187,Tel./Fax: 0364/10.10.97,Mobil: 0753.088.673, e-mail: [email protected]

In cadrul fiecarui centru, se vor sustine cate 3 stagii de formare profesionala – cursuri de calificare/recalificare – astfel incat femeile-mama sa devina capabile sa obtina locuri de munca mai bune, inclusiv in sectoarele de activitate ocupate preponderent de catre barbati.

De asemenea, va fi pus la dispozitia femeilor-mama, un serviciu gratuit de call-center (116 111) prin intermediul caruia sa se ofere asistenta si consiliere in ceea ce priveste legislatia in vigoare.

Proiectul este realizat de Fundatia Pretuieste Viata', in parteneriat cu Fundatia Estuar, Asociatia Telefonul Copilului si JOL-LET Foundation.

www.pretuiesteviata.org