Într-un sat din Siberia copiii merg la școală la – 51 de grade Celsius

În satul Oymyakon, situat în nordul Siberiei, unde temperaturile au ajuns minus 51 de grade Celsius, copiii continuă să meargă la școală. Oymyakon, denumit și „Polul gerului”, este locul unde se înregistrează cele mai scăzute temperaturi din emisfera nordică.

Autoritățile locale au stabilit suspendarea cursurilor doar dacă temperatura ajunge la minus 56 de grade Celsius. Elevii se duc și se întorc pe întuneric la școală, programul zilnic fiind între orele 9:00 – 17:00.

„Copiii din sat merg pe jos la școală cu părinții sau însoțiți de câinii. Elevii din alte sate sunt nevoiți să ia un autobuz care ajunge la unitatea de învățământ în circa 10-18 minute”, a spus Semion Sivtsev, fotograful din sat, potrivit Siberine Times.

Pe 06 februarie 1933, în Oymyakon s-a înregistrata cea mai joasă temperatură înregistrată pentru orice loc locuit permanent de pe Pământ: – 67.7 °C.

Foto – Profimedia