Kate, ducesa de Cambridge: ”Ca mamă, de multe ori te simți foarte singură”

Kate, ducesa de Cambridge,  mamă a unui băiețel de 3 ani, prințul George, și a unei fetițe de 2 ani, prințesa Charlotte,  a vorbit despre singurătatea pe care o simți câteodată ca mamă.

„Ești singură de multe ori și te simți destul de izolată. Știu că o mulțime de alte mame trec prin exact aceleași trăiri', a spus Kate unor tinere mame.

Și în trecut, Kate a vorbit despre partea dificilă a meseriei de mamă. Ea recunoaște că are parte de suport și ajutor, însă este conștientă că nu toți părinții se bucură de aceste privilegii.

Kate, ducesa de Cambridge le sfătuiește pe mame să ceară ajutor

Ducesa le încurajează pe mame să nu ezite să ceară ajutorul atunci când simt nevoia.

'Este ceva foarte curajos să ceri ajutor celor din jurul tău', a mai spus Kate.

Ducesa a încurajat elevii și părinții să folosească suportul oferit de școală pentru că mulți părinți se simt depășiți de situație de multe ori.

Citește și: Dieta urmată de Kate Middleton după ce a născut, dezvăluită

'Conștientizarea problemelor de sănătate mintală ar trebui să înceapă foarte devreme', a mai spus Kate conștientă fiind că latura emoțională a copiilor noștri este foarte importantă și trebuie să-i acordăm o mare atenție încă din primii ani de viață.

Sursă: huffingtonpost.com
Foto: Hepta