La Antipa, în spatele ușilor închise

Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa' îi așteaptă pe juniori și adulți, deopotrivă, la o nouă conferință.

Sâmbătă, 23 Martie 2013, începând cu orele 11.00, eroii conferinței (susţinută de către dr. Ionuţ Ştefan Iorgu) vor fi cosaşii.

Cosaşii de poiană aparțin familiei Phaneropteridae, grup ce cuprinde insecte verzi sau multicolore, cu aripi mari sau mici, cu picioare subţiri şi lungi, toate capabile să cânte – masculi şi femele deopotrivă – lucru mai rar întâlnit în lumea insectelor.

Înscrierea participanţilor se poate face în limita a 70 de locuri la telefon: 021.312.88.26, tasta 4 sau pe e-mail: [email protected] .

Participarea la eveniment se face pe baza biletului de vizitare a Muzeului: elevi şi studenţi – 5 lei, pensionari – 10 lei, adulţi – 20 de lei.

Mai multe din Timp liber