Ministrul Educatiei ar dori sa poata fi lasati repetenti si elevii mai mici de clasa a treia

Invitata in platoul televiziunii Digi 24, Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a sustinut necesitatea eliminarii legii prin care copiii mai mici de clasa a treia nu pot fi lasati repetenti.

„Termina clasa a opta si constatam ca nu stiu sa scrie si sa calculeze bine”

In incercarea de a motiva nevoia ca aceasta lege sa fie eliminata, Ecaterina Andronescu a explicat: „Cred ca trebuie sa revenim asupra acestui aspect pentru ca, iata unde suntem: Termina clasa a opta si atunci constatam ca nu stiu sa scrie si sa calculeze bine si ca 36% nu sunt in stare sa ia 5 la evaluarea de la clasa a opta.”

In replica, un expert in educatie invitat in platou i-a spus Ministrului Educatiei ca a lasa copiii repetenti nu ajuta in niciun fel:

„Sunt studii intregi care arata ca laatul repetent nu motiveaza copilul, nu il aduce pe calea cea buna.”

Ca solutie alternativa, expertul in educatie a oferit tratarea diferentiata de catre cadrele didactice a fiecarui copil in parte.

Imagine: Libertatea

Mai multe din Copilul tau