Săptămâna cu RADIO ALTFEL la ITSY BITSY

În săptămâna Şcoala altfel, totul a fost altfel şi pe frecvenţa copilăriei.

Copiii au hotărât ce teme de discuţie se poartă la prima oră la Zăpăneaţa, copiii au făcut ştiri cu totul altfel şi tot ei au fost gazde la Mingea cu bretele în locul celor doi eroi extratereştri Itsy şi Bitsy. Cât despre Maştera, deși este greu de crezut, a fost deja gazdă primitoare a multor copii din Bucureşti.

Dornici să-şi cunoască eroii, dar şi modul în care arată o staţie radio, elevi de la şcolile din Bucureşti: Ion Heliade Rădulescu, Alexandru Costescu, Şcoala Sf. Silvestru sau Şcoala 59 Dimitrie Sturza, au fost deja iniţiaţi în tainele radioului care transmite mesajele extratereştrilor Itsy şi Bitsy, dar şi ale prietenilor lor Zăpă, Bunica lui Zăpă, Elful Pic Pic, Maştera şi Piticul. Ei au putut transmite mesaje creative chiar din studio-ul ITSY BITSY, au făcut faţă cu bine provocărilor Maşterei şi au învăţat despre joaca altfel.

„ITSY BITSY promovează prin programele sale, prin „Atelierele sale de creativitate” pentru copii, prin conferinţele „Ai copil” dedicate părinţilor, prin workshop-urile sau evenimentele dedicate familiei, o educaţie altfel, în care creativitatea şi provocările din cele mai diverse domenii ale vieţii sunt ingrediente esenţiale ale dezvoltării la orice vârstă.” declară Nadia Tătaru, Director General ITSY BITSY FM.

Săptămâna trecută, părinţi şi copii din 18 mari oraşe din ţară au ascultat un radio altfel!