Şcoala Germană Bucureşti – seară informativă pentru părinţi

Şcoala Germană Bucureşti (DSBU) va organiza miercuri, în data de 12 martie 201, la ora 19:00, la adresa Aron Cotruş 51, Bucureşti, o „seara informativă' pentru părinţii interesati să îsi înscrie copiii într-o instituţie de învăţământ privat cu predare în limba germană, care cuprinde creşă, grădiniţă, şcoală primară şi liceu. După o prezentare generală despre DSBU, părinţii vor avea ocazia de a se întâlni cu conducerea diferitelor departamente, care vor răspunde la întrebări legate de instituţie şi de oferta educaţională. La sfârsit va exista posibilitatea de a vizita clădirile şi sălile DSBU.

Şcoala Germană Bucureşti este o şcoală Germană Internaţională acreditată de Ministerul Afacerilor Externe al Germaniei. Ca membri ai Asociaţiei Şcolilor Germane Internaţionale facem parte dintr-o reţea educativă globală. Promovăm conceptul de „şcoală de întâlnire', dorindu-ne să fim o interfaţă între cultura română şi cea germană. Rolul nostru nu este doar de a dezvolta competenţa interculturală a elevilor din şcoala noastră, ci de a stimula colaborarea acestora, bazată pe înţeles şi cooperare.

Persoană de contact:

Helfried Cuturela, Dep. relaţii publice