Scrisoarea tatalui ce si-a pierdut fiul la doar 32 de zile

Pierderea unui copil este o povara imensa pe sufletul unui parinte, fiind impotriva evolutiei naturale ale lucrurilor: nastere, copilarie, viata de adult, viata de varstnic si abia apoi decesul.
Multi oameni sufera aceasta pierdere in tacere, ascunzandu-si sentimentele, insa aceasta metoda e rareori o solutie.

Un tata australian ce si-a pierdut baietelul la doar 32 de zile, s-a decis sa elibereze aceste sentimente sub forma unei scrisori, adresate fiului sau nou-nascut.

Greg si-a pierdut baietelul in urma cu 3 ani, dupa ce bebelusul a facut tuse convulsiva, boala in mod obinuit tratabila, dar care lui i-a curmat viata.

Initial tatal nu s-a ingrijorat, gandind ca este o afectiune tratabila, de care fiul sau avea sa se vindece.

Scrisoarea tatalui ce si-a pierdut fiul la doar 32 de zile

„Baiatului meu frumos Riley,

Ai venit pe lume intr-o zi de vineri, 13 si multi s-au grabit sa judece superstitiosi. Eu insa am simtit ca intreaga viata mi s-a completat.

Ai fost un baietel frumos ce a readus echilibrul de testosteron necesar intr-o casa dominata de femei. Nu mai era cazul sa ma bat cu fiica mea pe singurul baton de musli din casa si sa pierd sau sa mi se spuna ce sa fac, in functie de toanele femeilor din gospodarie. Ma simteam mai puternic.
Habar n-aveam eu ca nu eram singurul innebunit dupa tine.

Dupa ce te-ai nascut, fiica noastra a devenit obsedata sa spuna tuturor cat erai de perfect.

Ori de cate ori dadeam sa ma asez pe canapea auzeam <>”
Ea ajuta cu scutecele, cu baita ta, cu schimbatul hainelor.

Nici mama ta nu era diferita.

Te lua in brate de la oricine, daca plangeai pentru mai mult de 5 secunde si nu de putine ori mi s-a intamplat a va gasesc pe amandoi extrem de tacuti, dormind unul langa celalalt – erai totul pentru ea.

Cine ar putea sa le invinovateaca? Toate dorintele mele s-au implinit cand te-am intalnit pe tine.

Cam ca mine, si tu mancai, dormeai, maraiai si mai mancai putin.
Alti bebelusi isi trezeau parintii cu tipete si plansete, dar tu te culcuseai in patut si erai perfect multumit, mai ales daca erai mangaiat pe spate in timp ce adormeai.

Viata era perfecta. Familia noastra de 4 persoane era acum completa.

Apoi… te-ai stins.

Sunt complet lipsit de cuvintele necesare pentru a exprima enormitatea pierderii pe care o simt. Sunt devastat, furios, am inima franta, ma simt gol pe dinauntru, pierdut, confuz. Lumea mea a devenit haos.

Cumva insa, mereu m-ai ajutat sa gasesc alinare.

Numele Riley inseamna curajos, viteaz, iar in cele 32 de zile ai reusit mai multe decat as fi visat eu sa reusesc in 32 de vieti.

Vreau sa fiu suparat pe tine ca m-ai lasat in urma, cu casa goala, doar cu fetita si sotia mea. Gasesc insa confort in ideea ca ai venit pe lumea asta cu un scop.

Ai facut o schimbare incredibila intr-un timp atat de scurt si ne-ai schimbat tuturor vietile.

Pana cand ne vom revedea, te iubesc Riley John.

Cu dragoste, tata.”

Sursa: Facebook Dad Minus One