Un elev din Constanța a primit o bursă la Harvard

Fără categorie

Darius Gabriel Mardaru, un elev al colegiului Mircea cel Bătrân' din Constanța, a primit o bursă la Harvard, din SUA, considerate cea mai bună universitate din lume. Acolo, tânărul va studia o materie care nu se predă în școlile din România – Științele Pământului.

Băiatul va pleca la Harvard anul acesta, după examenul de Bacalaureat.

Daniel a studiat singur, în limba engleză această materie şi a câştigat mai multe medalii internaționale la diverse concursuri.

„Am continuat cu Științele Pământului care, deși nu se află în programă, există o olimpiadă pentru această materie. Pentru faza internaţională a trebuit să studiez cu adevărat ştiinţele pământului pentru că se cer noţiuni de geologie, meteorologie, astronomie, paleontologie, oceanografie, hidrologie„, a spus tânărul, potrivit digi24.ro.

Citește și: Fata care nu vrea să coboare de pe podium

Darius Mardaru va primi o bursă de 85.000 de dolari pentru un an de școlarizare la Harvard.

Pe lângă științele pământului, Darius a declarant că își dorește să mai studieze și neuroștiințe, biochimie și chimie moleculară.

Foto – Facebook

Mai multe din