UNICEF: Pandemia de COVID-19 a produs efecte negative majore în rândul copiilor

Potrivit unui raport al UNICEF Germania, publicat la un an de la primul lockdown impus pentru oprirea răspândirii noului coronavirusului, măsurile de carantină și pandemia au produs „efecte majore' asupra copiilor, tinerilor și familiilor.

Datele din raport arată că după un an de pandemie, copiilor şi tinerilor le lipsesc multe dintre lucrurile care le asigură bunăstarea.

În plus, din cauza închiderii şcolilor şi a restricţiilor privind viaţa personală, acestora le lipsesc în prezent exerciţiile fizice, distracţia şi interacţiunea cu colegii.

Georg Graf Waldersee, preşedintele UNICEF Germania a explicat, citat de Agerpes, că perioada îndelungată de izolare şi privarea de lucruri familiare îi pot face pe copii şi tineri să se închidă în ei, pentru că le lipseşte din ce în ce mai mult încrederea şi perspectiva. Mai mult, problemele de la şcoală pot avea ca rezultat mai puţine oportunităţi de angajare pentru unii dintre ei.

Foto – 123rf.com