A facut rujeola la 11 luni si s-a vindecat rapid. 24 de ani mai tarziu, virusul a revenit

Sarah Walton s-a nascut in 1979 si era un copil absolut normal. Era un copil fericit si dorit, ce a trecut prin toate etapele firesti ale copilariei, inclusiv prin bolile copilariei. 24 de ani mai tarziu, insa viata ei si a mamei ei avea sa se schimbe dramatic.

La 11 luni fetita a contactat rujeola, o boala a copilariei extrem de contagioasa.

Mama sa, Jo, nu avea nicio intentie sa isi vaccineze copilul, chiar si in eventualitatea in care fetita ei nu ar fi facut boala pana la acel moment.

A trecut cu bine insa de toate simptomele specifice, iar fetita si-a revenit fara probleme.

Sarah si-a continuat copilaria in mod firesc, ajungand un elev eminent si o adolescenta activa, cu mare succes mai ales in domeniul sportiv.

Fata a reusit chiar sa isi bucure parintii dupa ce a absolvit cursurile unei facultati, apoi a decis sa urmeze o alta facultate si sa devina moasa.

24 de ani mai tarziu, virusul rujeolei s-a reactivat

La inceputul anului 2004 insa, lucrurile au luat o intorsatura neasteptata. Sarah a inceput sa se simta tot mai rau, iar medicii nu ii puteau spune ce este in neregula.

De-abia in luna septembrie a aceluiasi an, Sarah a primit un diagnostic cumplit: panencefalita sclerozanta subacuta, o complicatie foarte rara a rujeolei, ce poate aparea la foarte multi ani dupa ce copilul a trecut cu bine peste boala copilariei.

Aceasta afectiune este o boala degenerativa a creierului care de cele mai multe ori este fatala.

Sarah a ramas imobilizata la pat si are nevoie de ingrijirea constata a mamei sale.

In retrospectiva, Jo isi face mustrari de constiinta:

„Nu aduci un copil pe lume pentru asta.
Simt ca am tradat-o. Simt ca ar fi trebuit sa fiu mai informata cand era copil. Ar fi trebuit sa stiu sa o protejez impotriva rujeolei, insa n-am stiut.
Rujeola nu e o boala banala a copilariei, peste care oricine poate trece.
O putem elimina prin vaccinare. De ce nu facem asta?
Abia acum imi dau seama ca ar trebui sa sa existe vreo forma de consecinte pentru parintii care aleg sa nu isi vaccineze copiii.”

Sursa imagini: capturi youtube

Sursa articol: bbc.com