14 traditii regale vechi si noi, la nasterea unui nou mostenitor

In anticiparea nasterii celui de-al treilea bebelus al Familiei Regale a Marii Britanii, ce urmeaza sa vina pe lume in luna aprilie a acestui an, iata 14 traditii regale, unele stravechi, altele mai noi, ce tin de nasterea unui nou mostenitor la tron, de care probabil nu ai auzit.

1. Urmasii la tron se nasc acasa

Este un obicei mai nou ca bebelusii din familia regala sa fie nascuti la spital, cum va fi si cazul urmatorului bebelus al lui Kate si William. Pana nu de mult, decenii la rand, femeile de vita nobila aduceau copiii pe lume la Palatul Buckingham.
Inclusiv Regina Elisabeta a II-a a nascut la palat.

Printesa Diana si Kate au nascut la spital, insa se zvoneste ca pentru cel de-al treilea bebelus, Kate si-ar fi dorit o nastere acasa.

2. Un martor oficial era necesar in camera in care se nastea

O traditie straveche cerea ca o persoana straina, un oficial, sa fie prezent in timp ce o Alteta Regala dadea nastere.
Acesta avea scopul de a confirma ca bebelusul s-a nascut intr-adevar.
Printul Charles a fost printre primii bebelusi din Familia Regala pentru care nu a mai fost necesar un martor.

3. Tatilor nu le era permis accesul in camera

Candva, doar femeilor li se permitea accesul in camera in care femeia dadea nastere. Barbatii erau pusi sa astepte afara pana cand bebelusul se nastea.
Aceasta regula a fost incalcata inca de cand Printul Charles s-a nascut, moment in care traditia s-a oprit.

4. Nasterea e anuntata in fata Palatului

Odinioara, venirea pe lume a unui bebelus de vita nobila era anuntata public printr-o hartie scrisa de mana, asezata pe un suport in fata palatului, iar anuntul era strigat de catre un om de la palat.
In prezent, practica se mentine, insa acum hartia este imprimata. In plus, William si Kate trimit emailuri sau mesaje pe Twitter inca de dinaintea anuntului oficial, facut in fata Palatului Buckingham.

5. Nasterea unui nou mostenitor la tron, anuntata cu 62 de salve de tun

In semn de respect pentru diferite ocazii, inclusiv nasterea unui nou mostenitor, din Turnul Londrei se trag 62 de salve de tun.

6. Regina este prima informata legat de nastere

Aceasta regula inca se respecta. Regina Marii Britanii a fost sunata de catre William de pe un telefon criptat si a fost anuntata de nasterea Printului George.

7. Nou-nascutii primesc mai multe nume

Familia Regala obisnuieste sa isi onoreze membrii din celelalte generatii, dand noilor nascuti o succesiune de nume.
De exemplu, William si Kate si-au numit fetita Charlotte Elizabeth Diana, incluzandu-le aici pe strabunica si bunica copilului.

8. Membrii Familiei Regale nu au un nume de familie

Bebelusii din familia regala sunt cunoscuti dupa numele mic si teritoriul stapanit, deci numele de familie nu conteaza.
De pilda, Printul George nu a primit un nume de familie la nastere, insa datorita faptului ca tatal sau este Duce de Cambridge, George are numele George Cambridge la scoala.

9. Au mai multi nasi

Majoritatea oamenilor au cate doi nasi, insa in cazul familiilor regale, sunt mai mult de doi. Printul George are sapte nasi, Printesa Charlotte are cinci nasi, insa nu toti sunt de vita nobila.

10. Copiii de vita nobila invata in sistem de homeschooling

Majoritatea membrilor Familiei Regale nu au fost la scoala in adevaratul sens al cuvantului.
Nici macar Regina Elisabeta a II-a nu a fost la scoala.
De cateva decenii insa, Familia Regala s-a distantat de aceasta practica, iar copiii merg la scoli private.

11. Sexul copilului nu este divulgat decat la nastere

Oricat s-ar specula in presa, sexul unui bebelus regal nu se afla decat in ziua in care acesta se naste.
Asadar, pentru a stii daca Printul George si surioara lui vor avea un frate sau o sora, vom fi nevoiti sa asteptam pana in luna aprilie.

12. Botezul are loc la scurt timp dupa nastere

Bebelusii din Familia Regala apar prima data oficial in public la botez. Acesta are loc la cateva zile sau saptamani de la nastere, si este oficiata de Arhiepiscopul de Canterbury.

13. Toti bebelusii din Familia Regala poarta aceeasi tinuta

Rochia alb-unt in care sunt botezati toti bebelusii de la Palat este o replica a rochiei ce a fost folosite in 1841, cand monarhul Marii Britanii era Regina Victoria.
De atunci, tinuta a fost imbracata de 62 de alti bebelusi de vita nobila.

14. Indiferent de varsta, niciun mostenitor nu este scutit de la ceremonia Trooping the Color

Trooping the Color este o ceremonie ce are loc anual de ziua Reginei, si la care prezenta nu este facultativa, indiferent de varsta membrilor familiei.
In acea zi, se aduna cu totii in balconul Palatului Buckingham pentru a asista la spectacolul aerian oferit de Royal Air Force, Fortele Armatei Britanice.

Sursa articol: shared.com

Imagine: Mario Testino /Art Partner/Alpha Press/AdMedia