Pot ieși la plimbare cu copilul? Răspunsul Poliției Române

Autoritățile au anunțat că nu mai este foarte mult până la relaxarea restricțiilor impuse în contextul pandemiei, vremea se face din ce în ce mai frumoasă iar părinții se întreabă dacă pot sau nu ieși la plimbare cu cei mici în această perioadă.

Citește și: Cercetători: E puțin probabil ca un copil să transmită coronavirusul celor din jur

Poliția Română a dat, printr-un mesaj postat pe rețelele de socializare, răspunsul pentru această întrebare:

„Da, în condițiile art. 1 lit. d) din Ordonanța militară nr. 3 unde se prevede că se pot efectua deplasări scurte, în apropierea locuinței, legate de activitatea fizică individuală. Nu veți merge însă în parcuri sau în locuri de joacă, unde există riscuri mai mari de a fi preluat virusul și nu este permisă deplasarea în spațiul public, pietonal, în grupuri mai mari de trei persoane. Ieșirea copilului minor se va face întotdeauna cu însoțirea persoanei adulte care îl are în îngrijire”, au explicat autoritățile.

sursa foto – 123rf.com

Recomandari
Huff
Unica.ro
Mai multe din Copilul tau