Alertă într-o școală din Iași. Elevii, afectați de o substanță necunoscută în sala de sport

Miercuri, 16 februarie, a fost emisă o alertă cum că o substanță interzisă necunoscută s-a găsit într-o școală din Iași. În urma unui apel la 112, pompierii SMURD CBRN (Apărarea chimică, biologică, radiologică și nucleară) s-au deplasat pe strada Zugravi la Scoala Gimnaziala „Ştefan Bârsănescu' din Iaşi pentru a investiga zona.

Având în vedere că, acum cateva zile o parte dintre elevi le-au au semnalat părinților că simt un disconfort și că au avut dureri de cap, directorul instituției a solicitat intervenția specialiștilor pentru a vedea despre ce este vorba, inclusiv la semnalările parinților. Totul a fost verificat, a fost întocmit proces verbal și a fost analizat cazul, de profesioniști.

Citește și: O femeie a descoperit că este alergică la propriul copil în timpul sarcinii

Totul a fost lămurit și nu se pune problema că cineva să fi fost pus în pericol.

Posibil scăpări de gaze. Misiunea echipajului CBRN a fost în urma unei solicitari de la Școala Gimnazială Ștefan Bârsănescu. Un miros înțepător a fost detectat în sala de sport – au declarat oficialii Inspectoratului Școlar Județean Iași, potrivit bzi.ro.

Foto – 123rf.com