Câți elevi s-au vaccinat anti-COVID-19 de la începutul anului școlar

Ministrul Educației, Sorin Cîmpanu, a aunțat că numărul elevilor vaccinați crește de la o săptămână la alta. Potrivit acestuia, în ultima săptămână au fost imunizați anti-COVID-19 circa 12.000 de elevi.

„În săptămâna 13 – 20 septembrie, s-au vaccinat în medie 1.000 de elevi. În săptămâna 21 – 27 septembrie s-au vaccinat în medie 1.700 de elevi pe zi. Practic, în săptămâna 21 – 27 septembrie, numărul elevilor vaccinaţi a crescut cu 12.000, 8.000 de elevi din categoria de vârstă 16 – 19 ani şi peste 4.000 de elevi din categoria de vârstă 12 – 15 ani. (…)

Avem astăzi (n.r. – marți) puţin peste 215.000 elevi vaccinaţi. Cea mai mare parte sunt elevi din categoria de vârstă 16-19 ani care au depăşit 20% ca procent al celor vaccinaţi. În categoria de vârstă 12-15 ani suntem la un procent de puţin peste 5%, deci 6%, deci sunt foarte puţini acei elevi care sunt vaccinaţi şi în cazul unei îmbolnăviri ar putea şi ar dori să vină la şcoală cu prezenţă fizică, am deschis această posibilitate, dar nu sunt foarte multe situaţiile în care s-a apelat la această posibilitate”, a anunțat Cîmpanu la Digi24.

Citește și: Copiii între 6 – 12 ani nu vor mai fi testați pentru COVID-19 să participe la diverse activități dacă incidența crește de 3 la mie

Ministrul Educației a ținut apoi să le mulțumească elevilor pentru că au înțeles importanța imunizării.

„Le mulţumesc elevilor pentru înţelegerea importanţei vaccinării. Este un trend ascendent, semnificativ, este un progres care ne dovedeşte că aceste vaccinuri nu sunt în zadar, au efect. Erau puţin peste 100 de elevi pe zi, am trecut la 1.000, săptămâna trecută am avut 1.700 de elevi vaccinaţi pe zi şi aşteptăm cu nerăbdare datele pe care ni le va comunica domnul doctor Valeriu Gheorghiţă pentru săptămâna care a început ieri”, a adăugat Sorin Cîmpeanu.

Foto – 123rf.com