Cei mici vor putea merge la after-school cu tichete decontate de stat

Ministerul Educaţiei va emite bonuri valorice care vor acoperi integral sau doar parţial cheltuielile pentru after-school atât în învăţământul de stat, cât și în cel privat.

Legea a fost votată de senat, cameră decizională, şi urmează să fie promulgată de preşedinte. Tichetele valorice se acordă preşcolarilor şi eleviilor de până în clasa a IV-a pe baza cererii părintelui şi nu sunt transmisibile. Banii vor fi decontați de instituțiile de învățământ. Valoarea unui bon este stabilită în funcţie de indicatorul social de referinţă şi se indexează anual cu indicele de inflaţie.

Citește și: Vârsta de la care îți poti lăsa copilul singur acasă

Acest proiect a fost inițiat în contextul accesului limitat al copiilor la sistemul public de învățământ din cauza situației materiale.

sursa foto – 123rf.com