Varsta de la care iti poti lasa copilul singur acasa

Iti amintesti cand parintii te-au lasat pentru prima data singur/a acasa? Cel mai probabil nu, pentru ca adesea e un proces ce are loc treptat, pe nesimtite, cum s-ar spune.

Acum, ca generatia de copii crescuti cu cheia de gat are la randul ei proprii copii, poate fi dificil sa iti dai seama care e varsta la care ar trebui sa iti poti lasa copilul singur in casa.
Pentru aceia dintre noi mai putin fericiti, care nu aveau bunici sa ne ia de la scoala sau o bona prin vecini, varsta la care ramaneai singur acasa coincidea cu cea la care incepeai scoala: in jurul a 7 ani.

Daca pana atunci mergeai la gradinite cu program prelungit, ei bine scoli cu acelasi regim erau mult mai putine. Asa se face ca, din pricina faptului ca parintii lucrau adesea mult dupa ora la care scoala se termina, eram nevoiti sa ramanem singuri si sa fim responsabili.

Varsta de la care iti poti lasa copilul singur acasa

In ziua de astazi insa, ai crede ca nu mai e nevoie de aceasta responsabilitate pe umerii unor copii de doar 7 ani. In definitiv, tocmai din aceasta nevoie, de a nu lasa copiii de capul lor, singuri acasa, au aparut si after-school-urile, un serviciu ce raspunde unei nevoi apasatoare, ce afecteaza multi parinti.

Dar poate oare copilul sa ramana singur de la o anumita varsta, fara a mai fi necesare costurile suplimentare pentru afterschool?

Cum faci trecerea graduala, inainte sa iti lasi copilul singur acasa

Pana la varsta de 7 ani inclusiv, e evident, niciun copil nu ar trebui lasat nesupravegheat de un adult.
In intervalul de varsta 8-10 ani, poti incerca sa il lasi pentru perioade scurte de timp singur acasa, maxim 1-2 ore, doar in timpul zilei.

In intervalul de varsta 11-12 ani, iti poti lasa copilul singur acasa pentru cel mult 3 ore, insa niciodata pe perioada noptii.

De la 13 la 15 ani, adolescentul poate fi lasat nesupravegheat si intreaga zi, insa din nou, nu si pe timpul noptii.

Incepand cu varsta de 16 ani, copiii pot fi lasati nesupravegheati chiar si doua nopti consecutive, daca parintii au incredere ca vor avea un comportament responsabil.

Ce sa iei in considerare, inainte de a-ti lasa copilul singur acasa

• Cat de mult timp vei lipsi?
  • Copilul tau stie sa urmeze instructiuni? Va respecta regulile cat timp esti plecat/a?
  • Mai raman si alti copii in casa? Daca da, de ce varsta?
  • Cat de sigur este cartierul?
  • Se va simti in siguranta ramanand singur acasa?

Informatii pe care sa i le transmiti, inainte sa il lasi singur acasa

• Regulile de baza, ce au voie si ce nu.
  • Cum sa incuie/descuie usa si ferestrele.
  • Reguli ce tin de siguranta: sa nu raspunda la usa, sa nu primeasca straini in casa, etc.
  • Reguli despre prietenii sau vecinii pe care ii poate primi in casa.

Sursa: thirtyhandmadedays.com

Mai multe din Copilul tau