Cord Blood Center Medical a împlinit 7 ani

Cord Blood Center Medical aniversează  7 ani de la prima recoltare de celule stem din sânge placentar în Romania, odată cu intrarea sa pe piața locală. Compania deține pozitia de lider  în domeniul recoltării de celule stem din sângele placentar în sistem familial din România și are peste 65.000 de clienti.

În cursul acestui an, compania anunță o premieră medicală – acceptarea, în vederea administrării de către specialiștii de la Duke University Hospital (Statele Unite ale Americii), a unei grefe de sange placentar stocate pentru un pacient român, care suferă de paralizie cerebrală.

Alex s-a născut sănătos,  însă la 11 luni, înecându-se cu mâncare, a suferit un stop respirator, care a dus la instalarea paraliziei cerebrale.

Specialiștii Cord Blood Center Medical au fost invitați de onoare la ediția din martie a evenimentului HAPPY baby DAY în AFI Palace Cotroceni Mega Fun. Vezi aici poze de la eveniment.