Mai mulți elevi s-au intoxicat după ce au consumat un lichid toxic crezând că este lapte

12 copii dintr-o școală din Statele Unite ale Americii s-au intoxicat cu o substanță chimică, folosită pentru lustruirea podelelor, crezând că beau lapte. Copiii au fost induși în eroare din cauza culorii lichidului, notează observatornews.ro.

Reprezentanții unității de învățământ spun că elevii s-au plâns de gustul lichidului, iar apoi au acuzat arsuri la nivelul gâtului și cavității bucale. Incidentul s-a petrecut marți, 14 iunie, în timpul micului dejun de la cantina școlii.

Citește și: 18 copii s-au intoxicat în bazinul de înot al Clubului Rapid din București

Părinții au fost alertați, iar acum s-a deschis o anchetă pentru caz. Unul dintre copii a fost transportat la spital pentru a primi tratament de specialitate, iar alți doi au primit îngrijiri medicale separate.

Foto – 123rf.com