Un copil cu autism a fost lovit cu picioarele de un polițist chiar în școala unde învăța

Caz șocant în Marea Britanie. Un ofițer de poliție din Merseyside, Liverpool, pe nume Cristopher Cruise a lovit cu picioarele un băiat, în vârstă de 10 ani, care stătea întins pe podea în incinta școlii unde învăța. Copilul suferă de autism.

Citește și: Cum sunt abuzați copiii în spitalele din România

Camerele de luat vederi din locul respectiv au înregistrat momentul cumplit, potrivit The Independent. În imagini se poate vedea cum polițistul lovește băiatul, apoi se oprește, copilul se ridică și fuge în altă cameră. Ofițerul se duce după el, îl apucă de guler și îl târăște într-o altă sală de clasă, realizând că există camere video în locul în care l-a lovit inițial.

După ce se calmează, polițistul întră într-o altă sală de clasă, unde erau elevi și îl întreabă pe unl dacă a auzit copilul abuzat plângând. Fără să-l lase să răspundă, polițistul i-a spus amenințător – Tu urmezi!'

După incident, ofițerul a fost condamnat pentru agresiune de judecătorii Curții Magistratului Crewe.

Foto – captură Youtube