Un elev din Dorohoi a murit în clasă sub ochii colegilor. Băiatul avea COVID-19

Caz șocant în județul Botoșani. Un elev de clasa a XII-a, din Dorohoi, a decedat în sala de clasă, sub privirile îngrozite ale colegilor, după ce i s-a făcut brusc rău.

Băiatul, elev la Școala Profesională Ion Pilat, s-a prăbușit din picioare, iar colegii au chemat Ambulanța. Medicii ajunși la fața locului l-au resuscitat pe tânăr și au reulit să-l stabilizeze, dar, din păcate, câteva clipe mai târziu el a intrat în stop-cardiorespirator și a decedat, notează ziarulobiectiv.ro.

Citește și: Disperarea unei mame de bebeluș cu COVID-19: „Stau cu mâinile pe el să nu îşi mişte branula'

Ulterior, medicii au descoperit că băiatul avea COVID-19 și cu o zi înainte ieșise din izolare. Băiatul avea afecțiuni cardiace, iar părinții lui știau acest lucru.

Poliția a preluat cazul și urmează să se stabilească exact contextul decesului.

Foto – 123rf.com