Vârsta de la care copiii sunt obligați să poarte masca de protecție împotriva COVID-19

Potrivit Ordinului Comun emis de Ministerul Sănătății și de Ministerul Afacerilor Interne, privind măsurilor impuse populației în timpul stării de alertă, aprobat miercuri, 20 mai, masca de protecție împotriva noului coronavirus este obligatorie pentru copiii cu vârsta de peste 5 ani.

Masca de protecție trebuie purtată în orice spațiu public închis, spații comerciale, mijloace de transport în comun și la locul de muncă, pe toată durata prezenței în oricare din spațiile închise ale incintei. În cadrul documentului sunt enumărate câteva excepții în cazul cărora nu se aplică obligativitatea, iar copiii cu vârste mai mici de cinci ani se numără printre ele.

Citește și: Coronavirus: Ce măsuri trebuie să ia părinții pentru a-și proteja copiii

„În funcţie de evaluarea riscului, efectuat de medicul de medicina muncii al unităţii sau a medicului de medicină şcolară, după caz, pot exista unele excepţii, astfel: angajatul este singur în birou sau se află minim 2 metri între persoanele din acel birou, cu condiţia aerisirii camerei cel puţin la două ore şi se asigură dezinfecţia suprafeţelor; persoana suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare; persoana desfăşoară activităţi fizice intense şi/sau în condiţii de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescuta, etc.); prezentatorii TV şi invitaţii acestora, cu condiţia respectării distanţei de 3 metri între persoane; vorbitorii în public cu condiţia respectării distanţei de 3 metri; elevii/studenţii doar în timpul orelor de curs, dacă se respectă distanţarea corespunzătoare; copiii cu vârsta mai mică de 5 ani”, se arată în document.

sursa foto – 123rf.com

Mai multe din Copilul tau