Alte schimbari in Educatie: Ecaterina Andronescu doreste bacalaureat diferentiat

Dupa ce zilele trecute Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a sustinut ca ar fi necesar ca si elevii din clasele I-III sa poata fi lasati repetenti, apoi a sustinut necesitatea scurtarii vacantelor, acum ministrul vine cu o noua idee, ce a mai fost discutata in trecut: bacalaureatul diferentiat, transmite Digi24.

Ministrul Educatiei doreste introducerea bacalaureatului diferentiat

In urma acestei modificari, ar urma ca absolventii de licee tehnologice si scoli profesionale sa sustina un alt examen de incheiere a studiilor.
Dupa sustinerea examenelor, acesti elevi ar primi o diploma pentru competente, dar care nu ar fi echivalentul unei diplome de bacalaureat.
Concret, mai tarziu, un elev care a terminat o scoala profesionala nu s-ar putea inscrie la facultate in baza diplomei obtinute la finalul celor 12 ani de scoala.
Din pacate insa, chiar si in prezenta certificatului ce atesta competentele unui absolvent de liceu tehnologic, angajatorii au deseori pretentia ca viitorii angajati sa prezinte si diploma de bacalaureat.
Toate propunerile facute de Ecaterina Andronescu urmeaza a fi discutate in cadrul unei sedinte din Parlament.

Imagine: Libertatea.ro

Mai multe din Copilul tau