Cum afectează stilul de viață sănătatea orală a copiilor

Grija pentru o bună sănătate orală se învață încă din copilărie. Cei mici trebuie să înțeleagă că alegerile lor alimentare, igiena orală efectuată în mod corect, vizitele regulate la medicul stomatolog contează enorm și te pot ajuta să previi numeroase afecțiuni dentare și ale gingiilor. De fapt, stilul de viață contează enorm, chiar și în cazul copiilor, și despre aceasta vei afla mai multe în rândurile de mai jos.

Alimentația

O alimentație dezechilibrată nu face decât să dea peste cap organismul și, de regulă, și sănătatea orală este afectată. Consumul excesiv de alimente dulci, bogate în carbohidrați poate duce la dezvoltarea cariilor dentare. De asemenea, o dietă săracă în vitamine și minerale poate slăbi smalțul dinților, crescând riscul de carii și sensibilitate dentară. Demineralizarea dinților la copii este o problemă foarte frecventă, iar medicii specialiști sunt de părere că numărul cazurilor este chiar unul foarte mare.

Igiena orală

În cazul copiilor care consumă alimente și băuturi dulci, igiena orală corectă este crucială. Este important ca aceștia să se spele pe dinți de cel puțin de două ori pe zi, folosind o pastă de dinți cu fluor și o periuță adecvată vârstei lor. În plus, utilizarea apei de gură și a aței dentare poate ajuta la îndepărtarea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor dentare.

Controalele stomatologice

Mergi cât mai devreme cu micuțul tău la o clinică de stomatologie pentru copii, pentru ca acesta să se familiarizeze cu medicii dentiști, cu ce se găsește într-un cabinet, să afle prin joacă informații importante despre sănătatea orală. Dacă vei proceda așa, cel mic va veni cu plăcere de fiecare dată la medicul stomatolog și va avea o sănătate orală de invidiat.

Sedentarismul

Am putea crede că sedentarismul este ceva specific adulților, pentru că micuții sunt adevărate bombe de energie. Adevărul este că aceștia devin tot mai sedentari pe măsură ce au acces mai mult la ecrane. Și cum influențează asta sănătatea orală? Simplu: acei copii care petrec mult timp în fața televizorului sau a calculatorului, în loc să se joace și să facă activități fizice, prezintă un risc mai mare de probleme dentare. Acest lucru se explică prin faptul că mișcarea ajută la creșterea fluxului de salivă, care poate reduce nivelul de acizi din gură și poate proteja dinții împotriva cariilor.

Stresul

Stresul poate fi, de asemenea, un factor care afectează sănătatea orală a copiilor. Copiii care se confruntă cu situații stresante legate de școală și de relațiile cu ceilalți au tendința de a mânca alimente nesănătoase, bogate în zahăr și carbohidrați, ceea ce poate duce la probleme dentare. În plus, stresul poate duce la obiceiuri nedorite, precum mestecatul unui creion sau al altor obiecte, care pot duce la uzura dinților sau chiar la pierderea lor. De asemenea, stresul poate duce la apariția afecțiunilor gingivale, precum gingivita, prin procesul inflamator.

Fumatul pasiv

Nu, nu este deloc o glumă și nici măcar o greșeală. În cazul copiilor care au părinți care fumează, este vorba despre fumatul pasiv, care crește și el destul de mult riscul de carii dentare și probleme ale gingiilor. Prin urmare, este important ca aceștia să fie protejați împotriva expunerii la fumul de tutun.

Ce putem face pentru sănătatea orală a copiilor

Demineralizarea dinților poate fi prevenită printr-o igienă orală adecvată, precum și prin vizitele regulate la medicul dentist, pentru verificări și igienizări dentare profesionale.

Ca părinți, vom încerca să limităm cât mai mult accesul copiilor la alimentele și băuturile bogate în zahăr și carbohidrați, care pot duce la demineralizarea smalțului dentar. Mesele ar trebui să conțină alimente bogate în calciu și fosfor, cum ar fi lactatele, legumele și fructele.

În cazurile mai severe de demineralizare a dinților, medicul stomatolog poate recomanda tratamente precum aplicarea de fluor, sigilarea molarilor sau chiar obturații, pentru a preveni sau trata cariile. Dacă vorbim despre cazurile mai grave, atunci poate fi necesar un tratament endodontic, precum cel de canal sau extracția dinților afectați.

Este important să acordăm o atenție deosebită sănătății orale a copiilor, pentru a preveni multe neplăceri, dar și pentru a crea obiceiuri bune, pe care le vor respecta și atunci când vor deveni adulți.

Sursa foto: Freepik

Mai multe din Advertorial